Tiktok ve Espor Bir Arada Olur Mu?

Güncelleme tarihi: 2 Haz 2020

Sosyal medyanın artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğuna hala ikna olmadıysanız video paylaşım platformu olan TikTok’tan bahsedelim. TikTok hem diğer platformlara kıyasla genç olması hem de birçok konudaki farklı yaklaşımlarıyla sosyal medyanın geleceğini anlamak için ilgi çekici bir örnek.


Şüphesiz ki espor sektöründe de sosyal medya yapı taşlarından biri. Takımlar ve organizasyonlar için rekabetçi arenadaki sonuçları markanın sesi ve karakterleriyle birleştiren sosyal medya, yeni taraftarlara ulaşmak için hayati bir araç. Twitter, Instagram ve Youtube gibi platformlar bazı formlardaki hikaye anlatımına daha uygun olduğundan çeşitli video içerikleri için daha iyi olabilir. Fakat hiçbiri kanal değiştirme arayüzüyle neredeyse her gün viral videolar üretilen TikTok ile yarışamaz.Eğer siz de bu videolara rast geliyor fakat arka planını bilmiyorsanız, basitçe konuyu açıklayalım. Pekin merkezli ByteDance firması tarafından üretilen TikTok, video paylaşılan bir sosyal ağ servisi. Sunduğu içerikler temel olarak müzik üstüne pleybek yapılan ya da döngü halindeki 3 ila 60 saniyelik videolardan oluşuyor.


Uygulamanın asıl marifeti yapay zekayı kullanma biçimi. Diğer sosyal medya uygulamalarının zaman tünelleri algoritmik olarak oluşturulurken TikTok kullanıcıların içeriklerle nasıl etkileşime girdiğini baz alarak ilgi ve tercihlerlerini analiz ediyor. TikTok’ta bir ana sayfa söz konusu değil, yalnızca kullanıcının bir videoyu ne kadar izlediğine göre oluşturulmuş bir içerik akışı var.


Yapay zekayı deneyimin bir parçası haline getiren bu sistem Facebook, Youtube ve Spotify’dan oldukça farklı. Bu platformlar kişiye içerik önerisinde bulunurken, TikTok agresif bir şekilde kullanıcının neyi izleyeceğini dikte ediyor. Bu seçim tanımayan yaklaşım gelecekteki eğlence platformlarının genel formatı olabilir.


SensorTower’a göre TikTok Apple App Store ve Google Play’de toplam 2 milyar indirmeye ulaştı. İndirmelerin yüzde 43’ü ile Hindistan en büyük market konumunda. 9.7 milyar indirmeyle Brezilya ikinci sırada, 6.4 milyonla ABD üçüncü. Bu istatistikler yalnızca şubat ayı için, yani corona virüs salgınının indirme sayılarını ne derece arttırdığı hala net değil.


Şu Anda oyun dünyasından 1 milyon takipçiye ulaşan yalnızca birkaç tane influencer var ve onlarda tam olarak ne yapacağını bilmiyor. Oyun şirketleri ve ajansları da TikTok ve benzeri olan Facebook’un Lasso uygulamasına deneysel yaklaşıyor.


Batıda en önde gelen espor takımlarının TikTok’taki takipçi sayıları şu şekilde:

Team SoloMid