ODENSE’DE BİR TÜRK: WOXIC

Güncelleme tarihi: 22 Şub 2020


Ülkemizde son zamanlarda birçok oyuncu espor başarılarına imza atıyor. PUBG’de Ömer "Iroh" Develi ve Cem "Mithrain" Karakoç, Formula 1’de Cem Bölükbaşı, Counter-Strike’ta Can "XANTARES" Dörtkardeş ve Özgür "woxic" Eker, ülkemizi uluslararası sahnede temsil ediyor.

3-8 Aralık tarihleri arasında Danimarka’da düzenlenen ve yılın son büyük Counter-Strike: Global Offensive turnuvasına da Özgür "woxic" Eker ve takımı mousesports damga vurdu. Temsilcimiz dünyanın en büyük takımlarına karşı gösterdiği performansla övgü topladı.

Gruptaki son iki maçını kazanıp playofflara ilerlemeyi başaran Woxic’in takımı, karşılarında dünyanın iki numaralı takımını buldu. Oynanan ilk iki haritada eşitlik bozulmadı ancak serinin galibinin belirlendiği Nuke’da mousesports 16-0’lık galibiyet elde etti ve unutulmayacak bir galibiyete imza attı. Özgür bu inanılmaz performansa 17:4’lük kişisel performansıyla katkı sağladı.

Yarı finalde mousesports’un işi daha da zordu. Dünyanın bir numaralı takımı olan Astralis, kendi seyircisinin önünde, inanılmaz bir atmosferde Özgür’ün takımı ile karşılaştı. Son iki yıla damga vuran Astralis’in yıldız oyuncusu Nicolai “device” Reetz ilk harita olan Train’de Özgür tarafından ekarte edildi.

Astralis ilk haritayı kaybetmenin şokunu atlattıktan sonra ikinci haritayı kazanmasını bildi. Son harita olan Dust2’de de 14-8 önde olan Astralis büyük finalden sadece iki raund uzaktaydı. Ancak sahneye yine Özgür çıktı ve inanılmaz bir raund performansıyla takımının dokuzuncu raundunu kazandı. Bunun devamını iyi getiren mousesports üst üste kazandığı sekiz raundla haritayı 16-14 önde kapadı ve büyük finale ismini yazdırdı.

Özgür’ün takımı bir gün sonra, büyük finalde fnatic’i 3-0’lık farklı bir skorla geçerek Pro Lig 10. Sezon Finalleri şampiyonu oldu. Bir Türk oyuncunun Counter-Strike’daki en büyük başarısı olan bu turnuva galibiyeti, aynı zamanda mousesports takım tarihinin de bu oyundaki en büyük başarısıydı.

Turnuvanın “En Değerli Oyuncu” (MVP) ödülü muhteşem bir performans sergileyen takım arkadaşı Robin “ropz” Kool’a gitse de Özgür, takımının playofflardaki en önemli oyuncusuydu. Çünkü eğer Özgür’ün Astralis karşısında gösterdiği kritik performans olmasaydı, mousesports geri dönemeyecek ve büyük finale çıkamayacaktı.

Henüz birkaç sene önce Türkiye’deki Dark Passage ekibinin dağılmasıyla takımsız kalan Özgür, dünyanın en iyi profesyonel oyuncularının yer aldığı antrenman platformu FPL’de hem oyun kabiliyetini, hem de İngilizcesini geliştirdi. Önce HellRaisers ve şimdi mousesports takımlarında yer edinen ve yıldızlaşan temsilcimiz 2020 yılında daha büyük hedeflere sahip.

Danimarka’daki şampiyonluğuyla dünyanın klasmanında ilk beşe giren Özgür’ün takımı, önümüzdeki sene ilk sıraları hedefleyecek. Onlar için en önemli turnuva Mayıs ayında Brezilya’da düzenlenecek ESL Major’ı olacak. Oyun yapımcıları Valve’in desteğiyle yılda iki kere gerçekleştirilen ve tartışmasız en önemli turnuva olan Major’da, Özgür ve takımı yepyeni bir başarıya imza atabilir.

Son zamanda gelen turnuva galibiyetlerini ve gelecekteki hedeflerini konuşmak için Özgür “woxic” Eker ile bir röportaj da gerçekleştirdik. İşte temsilcimizin verdiği cevaplar:

Yılın büyük bir bölümünde, turnuvaların ilk sıralarında yer alamadınız. Ancak diğer takımlarda gördüğümüz gibi kadro değişikliğine gitmediniz ve sabırlı bir şekilde ilerlediniz. Bu süreçte senin ve takımın ruh hali nasıldı? Her an yükselişe geçebileceğinizi düşünüyor muydunuz?

Evet, zaten potansiyelimizin farkındaydık, sadece ufak bir kıvılcımın gelip takım kimyasının yerine oturması gerekiyordu.Kimse herhangi bir değişikliğe gidilmesini istemedi. Bir önceki günden daha fazla çalıştık, oyuncuların birbirinin zafer arzusunu görmesinin de etkisi olduğunu düşünüyorum.

Takımının kazandığı CS:GO Asia Championships’de MVP ödülüne layık görüldün. Kariyerinin ilk MVP ödülünü almak ve turnuvayı kazanmak nasıl bir histi?

Türkiye doğumlu olup, üst seviye bir turnuva kazanıp,Türkiye’ye getirilen en büyük ve en prestijli turnuva ödülü ve en değerli oyuncu ödülünü kazanan ilk oyuncu olmak gayet gurur verici. O an taraftarlar ile bütünleşmek, ekran başındaki sevdiğin insanların seni izleyerek onlar için gurur kaynağı olduğunu bilmek gerçekten tarif edilemez bir his.

Gelelim ESL Pro Lig 10. Sezon Finallerine. Danimarka’da dünyanın en büyük 5 takımından üçünü yenerek galibiyete ulaştınız. Belki